Žádost o koncesi - fyzická osoba

Formuláře:

1. Identifikační číslo

--- Neuvedeno ---

2. Kód

--- Neuvedeno ---

3. Pojmenování (název) životní situace

Žádost o koncesi - fyzická osoba

4. Základní informace k životní situaci

Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených zákonem č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Živnosti se dělí na ohlašovací a koncesované. Koncesované živnosti, požadovaná odborná způsobilost a případné další podmínky pro jejich provozování jsou uvedeny v příloze č. 3 živnostenského zákona.

 

5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Podnikatel, případně osoba oprávněná ho zastupovat např. na základě plné moci.

6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Náležitosti žádosti o koncesi jsou stanoveny v § 50 živnostenského zákona. Podnikatel musí plnit všeobecné podmínky provozování živnosti podle § 6 živnostenského zákona (plná svéprávnost a bezúhonnost), zvláštní podmínky podle § 7 živnostenského zákona (odborná způsobilost - pokud je vyžadována) a nesmí u něj trvat překážka provozování živnosti podle § 8 živnostenského zákona. Podnikatel musí splňovat i případné další podmínky, pokud je vyžaduje zvláštní právní předpis upravující konkrétní činnost.

Podnikatel může provozovat živnost prostřednictvím odpovědného zástupce. Odpovědný zástupce musí splňovat všeobecné a zvláštní podmínky provozování živnosti podle § 6 a § 7 živnostenského zákona a dále podmínky podle § 11 odst. 3 živnostenského zákona. Nikdo nesmí být ustanoven do funkce odpovědného zástupce pro více než čtyři podnikatele.

 

7. Jakým způsobem zahájit řešení životní situace

Fyzická osoba, která hodlá provozovat koncesovanou živnost, podá žádost o vydání koncese u živnostenského úřadu. Podání lze učinit i prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy (Czech POINT). 

8. Na které instituci životní situace řešit

Žádost lze podat u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu na území ČR, a to osobně, elektronicky (s uznávaným elektronickým podpisem nebo do datové schránky úřadu), případně poštou.

 

9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit

Pracoviště Obecního živnostenského úřadu v Kladně se nachází na nám. 17. listopadu 2840, v budově „B“, požádat o koncesi lze na oddělení  registrace. 

Úřední hodiny Magistrátu města Kladna.

10. Jaké doklady je nutné mít s sebou

Fyzická osoba připojí k žádosti o koncesi

a) je-li občanem jiného členského státu Evropské unie, výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad vydaný příslušným soudním nebo správním orgánem tohoto státu nebo členského státu posledního pobytu, nebo výpis z evidence Rejstříku trestů s přílohou obsahující informace, které jsou zapsané v evidenci trestů členského státu, jehož je občanem, nebo členského státu posledního pobytu; je-li členským státem posledního pobytu Česká republika, postupuje se podle § 6 odst. 3 věty třetí živnostenského zákona, tj. živnostenský úřad si sám vyžádá výpis z evidence Rejstříku trestů. Nevydává-li tento stát výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad, předloží fyzická osoba čestné prohlášení o bezúhonnosti učiněné před notářem nebo jiným příslušným orgánem členského státu, jehož je občanem, nebo před notářem nebo jiným příslušným orgánem členského státu posledního pobytu. Tyto doklady nesmí být starší než 3 měsíce; doklad podle tohoto písmene může být nahrazen dokladem o uznání odborné kvalifikace, pokud prokazuje i splnění podmínky bezúhonnosti,

 b) je-li občanem jiného státu než státu uvedeného v písmenu a) a nemá-li na území České republiky povolen trvalý pobyt, výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad vydaný státem, jehož je fyzická osoba občanem. Nevydává-li tento stát výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad, předloží fyzická osoba čestné prohlášení o bezúhonnosti učiněné před notářem nebo jiným příslušným orgánem státu, jehož je občanem, nebo před notářem nebo jiným příslušným orgánem státu posledního pobytu. Tyto doklady nesmí být starší než 3 měsíce,

 c) je-li odpovědný zástupce občanem členského státu Evropské unie, doklady podle písmene a), je-li odpovědný zástupce občanem jiného státu než členského státu Evropské unie a nemá-li na území České republiky povolen trvalý pobyt, doklady podle písmene b); tyto doklady nesmí být starší než 3 měsíce,

 d) doklad prokazující její odbornou způsobilost, popřípadě odbornou způsobilost odpovědného zástupce, pokud ji zákon vyžaduje,

 e) je-li zahraniční fyzickou osobou, doklady o pobytu, vyplývá-li tato povinnost z § 5 odst. 5 živnostenského zákona; zahraniční fyzická osoba, která zřizuje na území České republiky odštěpný závod, doklad prokazující, že má závod mimo území České republiky, a doklady o jeho provozování; doklad o provozování závodu nedokládá občan členského státu Evropské unie,

 f) doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž umístila sídlo, liší-li se od jejího bydliště (§ 5 odst. 2), nebo má-li bydliště na adrese sídla ohlašovny, zvláštní matriky nebo na adrese sídla správního orgánu, nebo do nichž umístila na území České republiky odštěpný závod zahraniční osoby; k doložení právního důvodu pro užívání prostor postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, bytu nebo nebytového prostoru, kde jsou prostory umístěny, že s umístěním souhlasí,

 g) prohlášení odpovědného zástupce, že souhlasí s ustanovením do funkce; podpis na prohlášení musí být úředně ověřen, neučinil-li odpovědný zástupce prohlášení osobně před živnostenským úřadem nebo nezaslal-li odpovědný zástupce prohlášení tomuto úřadu podepsané způsobem, se kterým zvláštní právní předpis spojuje účinky vlastnoručního podpisu,

 h) doklad o zaplacení správního poplatku podle zvláštního právního předpisu (zákon o správních poplatcích).

 

Žadatel připojí k žádosti o koncesi také doklady nezbytné k zaujetí stanoviska příslušného orgánu státní správy, pokud je zákon vyžaduje.

 

 

Fyzická osoba, která je občanem ČR, případně má povolení k trvalému pobytu v ČR, nepředkládá doklad o bezúhonnosti, živnostenský úřad si sám vyžádá výpis z evidence Rejstříku trestů.

Žadatel není povinen připojit k žádosti doklady, pokud dokládané skutečnosti jsou zjistitelné ze základních registrů nebo pokud si tyto skutečnosti může živnostenský úřad ověřit bezúplatně dálkovým přístupem z údajů katastru nemovitostí.

Pokud ze zákona vyplývá povinnost předložit doklad potvrzující určité skutečnosti, rozumí se tím předložení dokladu včetně jeho překladu do českého jazyka provedeného tlumočníkem zapsaným do seznamu znalců a tlumočníků, pokud tento doklad nebyl vydán v českém jazyce. Pravost podpisu a otisku razítka na originálech předkládaných dokladů, které byly vydány v zahraničí, musí být ověřena. Požadavek na provedení překladu do českého jazyka tlumočníkem zapsaným do seznamu znalců a tlumočníků a požadavek na ověření pravosti podpisu a otisku razítka se nevztahuje na doklady předložené občanem členského státu Evropské unie nebo právnickou osobou se sídlem, ústřední správou nebo hlavním místem své podnikatelské činnosti v členském státu Evropské unie, nejsou-li pochybnosti o správnosti překladu, popřípadě o pravosti podpisu nebo otisku razítka.

Doklady o vzdělání vydané v zahraničí musí být opatřeny nostrifikační doložkou, v případě dokladů o vysokoškolském vzdělání osvědčením o uznání. Tato povinnost se nevztahuje na doklady o vzdělání vydané v členském státu Evropské unie nebo předkládané osobou z tohoto státu.

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

Podání vůči živnostenským úřadům se předkládají na tiskopisech vydaných Ministerstvem průmyslu a obchodu pod názvem Jednotný registrační formulář (JRF). Podnikatel si zvolí formuláře dle okolností konkrétního případu a rozsahu podání. Formuláře JRF  jsou volně dostupné na internetových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu www.mpo.cz.

Pro žádost o koncesi fyzické osoby se primárně zvolí Základní JRF.

Pokud podnikatel vyřizuje svou záležitost u živnostenského úřadu osobně, není třeba JRF vyplňovat předem. Formulář elektronicky zpracuje pracovník živnostenského úřadu a podnikatel ho následně pouze podepíše.

12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Správní poplatek 1.000,- Kč za žádost o koncesi při vstupu do podnikání. Za každou další žádost 500,- Kč. Pokud je požádáno o koncesi pro více živností současně nebo je současně ohlašována živnost ohlašovací, vybere se poplatek jen jednou. Je-li současně učiněno více úkonů podléhajících poplatku, vybere se jen jeden poplatek ve výši odpovídající nejvyšší sazbě.

U Obecního živnostenského úřadu Kladno lze správní poplatek uhradit osobně v hotovosti nebo platební kartou, případně poštovní poukázkou nebo bankovním převodem. Pro úhradu správního poplatku nelze využít kolkovou známku.

 

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

O vydání koncese se rozhoduje ve správním řízení. Pokud je podání bez závad, rozhodnutí se vydá bezodkladně, nejpozději do 30 dnů. Po právní moci rozhodnutí o udělení koncese živnostenský úřad provede zápis do živnostenského rejstříku a podnikateli vydá výpis.

 

14. Kteří jsou další účastnící (dotčení) řešení životní situace

Odpovědný zástupce, je-li ustanoven.

15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

Další činnosti nejsou požadovány.

16. Elektronická služba, kterou lze využít

Podnikatelská veřejnost má k dispozici nástroj pro vytváření elektronických podání (EPO) ve formátu Jednotného registračního formuláře (JRF). Elektronické podání lze vytvořit pomocí 2 verzí aplikace JRF, které jsou podnikatelské veřejnosti k dispozici zdarma ke stažení na internetové stránce www.rzp.cz – sloupec „Elektronické podání“. Po stažení a úspěšném nainstalování aplikace JRF na svém počítači může podávající vytvořit EPO a odeslat podle pokynů aplikace přímo na elektronickou podatelnu Živnostenského rejstříku nebo do datové schránky úřadu. Podávající má také možnost si z aplikace vyplněný formulář vytisknout.

 

17. Podle kterého právního předpisu se postupuje

Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů. 

18. Jaké jsou související předpisy

  • Nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností, v platném znění
  • Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
  • Zákon č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob
  • Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 18/2004 Sb., o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a o změně některých zákonů (zákon o uznávání odborné kvalifikace), ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů (zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání), ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich
  • Zákon č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád)
  • Četné právní předpisy technického charakteru podle druhu provozované živnosti

                                                                                    

19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují

Proti rozhodnutí obecního živnostenského úřadu o zamítnutí žádosti o koncesi nebo proti rozhodnutí o zastavení řízení lze podat odvolání ve lhůtě 15 dnů ode dne jeho oznámení žadateli. Odvolání se podává u obecního živnostenského úřadu, který napadené rozhodnutí vydal.

 

20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinnosti

Porušení povinností stanovených živnostenským zákonem podléhá sankci ve formě pokuty uvedené v § 61 až 63 živnostenského zákona. V případech stanovených § 58 živnostenského zákona může být živnostenské oprávnění pozastaveno nebo zrušeno, příp. může být rozhodnuto o pozastavení provozování živnosti v provozovně.

 

21. Nejčastější dotazy

--- Neuvedeno ---

22. Další informace

Živnostenské úřady mají také funkci Centrálního registračního místa (CRM), u kterého je možné učinit vybraná podání vůči orgánu sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně, správci daně a Úřadu práce ČR. K tomu více viz § 45a a 45b živnostenského zákona.

 

Platné znění živnostenského zákona (č. 455/1991 Sb.) a nařízení vlády o obsahových náplních jednotlivých živností (č. 278/2008) jsou k dispozici na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu www.mpo.cz/Podnikání/Živnostenské podnikání/Právní předpisy.

 

23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě

Podrobné informace včetně popisu životních situací, které se týkají (nejen) vstupu do podnikání, jsou zveřejněné na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu http://www.mpo.cz

24. Související životní situace a návody, jak je řešit

--- Neuvedeno ---

25. Za správnost popisu odpovídá útvar

Magistrát města Kladna, odbor živnostenský

26. Kontaktní osoba

Ing. Iveta Herinková

27. Popis je zpracován podle právního stavu ke dni

31. 7. 2020

28. Popis byl naposledy aktualizován

5. 8. 2020

29. Datum konce platnosti popisu

nestanoveno

30. Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace

--- Neuvedeno ---

Vaše žádost se zakládá, prosím vyčkejte...