Plnění povinné školní docházky

1. Identifikační číslo

--- Neuvedeno ---

2. Kód

--- Neuvedeno ---

3. Pojmenování (název) životní situace

Plnění povinné školní docházky

4. Základní informace k životní situaci

Povinnost školní docházky a základního vzdělávání

Školní docházka je povinná po dobu devíti školních roků, nejvýše však do konce školního roku, v němž žák dosáhne sedmnáctého roku věku.
Povinná školní docházka se vztahuje na státní občany České republiky a na občany jiného členského státu Evropské unie, kteří na území České republiky pobývají déle než 90 dnů. Dále se povinná školní docházka vztahuje na jiné cizince, kteří jsou oprávněni pobývat na území České republiky trvale nebo přechodně po dobu delší než 90 dnů, a na účastníky řízení o udělení mezinárodní ochrany.

Povinná školní docházka začíná počátkem školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne šestého roku věku, pokud mu není povolen odklad. Dítě, které dosáhne šestého roku věku v době od září do konce června příslušného školního roku, může být přijato k plnění povinné školní docházky již v tomto školním roce, je-li přiměřeně tělesně i duševně vyspělé a požádá-li o to jeho zákonný zástupce.

Podmínkou přijetí dítěte narozeného v období od září do konce prosince k plnění povinné školní docházky je také doporučující vyjádření školského poradenského zařízení, podmínkou přijetí dítěte narozeného od ledna do konce června doporučující vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře, která k žádosti přiloží zákonný zástupce.

Žáci se speciálními vzdělávacími potřebami mají podle § 16 školského zákona právo na bezplatné poskytování podpůrných opatření v rámci inkluzivního (společného vzdělávání) v „běžných“ školách. Nadále však současně existuje důležitý článek vzdělávacího systému, a to systém speciálních škol.

Individuální vzdělávání žáka, které se uskutečňuje bez pravidelné účasti ve vyučování ve škole

O povolení individuálního vzdělávání žáka prvního i druhého stupně rozhoduje ředitel školy, kam byl žák přijat k plnění povinné školní docházky, na základě písemné žádosti zákonného zástupce žáka.

5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Zákonný zástupce žáka a ředitel příslušné základní školy.

6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Statutární město Kladno stanovilo obecně závaznou vyhláškou č. 26/20 školské obvody spádových základních škol. Do spádové školy jsou přednostně přijímáni žáci s místem trvalého pobytu v příslušném školském obvodu a děti umístěné v tomto obvodu ve školském zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy nebo ve školském zařízení pro preventivně výchovnou péči.

Zákonný zástupce dítěte může pro žáka zvolit jinou než spádovou školu. V takovém případě však nemusí být žák vždy přijat, důvodem nepřijetí je především naplnění nejvyššího povoleného počtu žáků školy zapsaného ve školském rejstříku.

Ředitel základní školy rozhoduje o právech a povinnostech v oblasti státní správy v těchto případech:

  • zamítnutí žádosti o povolení individuálního vzdělávacího plánu a zamítnutí žádosti o přeřazení žáka do vyššího ročníku,

  • zařazení dítěte do přípravného stupně základní školy speciální a přípravné třídy základní školy,

  • zamítnutí žádosti o odklad povinné školní docházky,

  • převedení žáka do odpovídajícího ročníku základní školy,

  • přijetí k základnímu vzdělávání, přestupu žáka, převedení žáka do jiného vzdělávacího programu a zamítnutí žádosti o povolení pokračování v základním vzdělávání podle § 55 odst. 2 školského zákona,

  • zamítnutí žádosti o pokračování v základním vzdělávání podle § 55 odst. 1 školského zákona,

  • povolení a ukončení individuálního vzdělávání žáka podle § 41 školského zákona.

7. Jakým způsobem zahájit řešení životní situace

Zápis k povinné školní docházce

Zákonný zástupce je povinen přihlásit dítě k zápisu k povinné školní docházce, a to v době od 1. dubna do 30. dubna kalendářního roku, v němž má dítě zahájit povinnou školní docházku.

Pro všechny školy zřizované Statutárním městem Kladnem je s řediteli škol dohodnut pro příslušný školní rok jednotný termín zápisů, který je zveřejněn na webových stránkách města a škol, dále pak formou plakátů umístěných na výlepových plochách města a v budovách základních škol, mateřských škol a prezentací ve sdělovacích prostředcích.

Není-li dítě tělesně nebo duševně přiměřeně vyspělé a požádá-li o to písemně zákonný zástupce dítěte v době zápisu dítěte k povinné školní docházce, odloží ředitel školy začátek povinné školní docházky o jeden školní rok, pokud je žádost doložena doporučujícím posouzením příslušného školského poradenského zařízení, a odborného lékaře nebo klinického psychologa. Začátek povinné školní docházky lze odložit nejdéle do zahájení školního roku, v němž dítě dovrší osmý rok věku.

Pokud se u žáka v prvním roce plnění povinné školní docházky projeví nedostatečná tělesná nebo duševní vyspělost k plnění povinné školní docházky, může ředitel školy se souhlasem zákonného zástupce žákovi dodatečně v průběhu prvního pololetí školního roku odložit začátek plnění povinné školní docházky na následující školní rok.

8. Na které instituci životní situace řešit

Příslušná základní škola
Magistrát města Kladna
Krajský úřad Středočeského kraje

9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit

Ředitelství příslušné školy – telefonické kontakty a adresy webových stránek základních škol naleznete na adrese www.mestokladno.cz v sekci O KLADNĚ - ŠKOLSTVÍ.

Další informace podají pracovníci oddělení školství Magistrátu města Kladna na odloučeném pracovišti v přízemí budovy v ulici Plk. Stříbrného č. p. 11, Kladno (bývalý Státní okresní archiv Kladno), tel.: 312 604 401, 405, 406, 408. 

Úřední hodiny Magistrátu města Kladna a jeho pracovišť.

10. Jaké doklady je nutné mít s sebou

Povinná školní docházka

a) žádost o přijetí žáka k povinné školní docházce,

b) občanský průkaz zákonného zástupce,

c) rodný list dítěte,

d) další doklady dle požadavku ředitele školy.

Odklad povinné školní docházky

a) žádost o povolení odkladu povinné školní docházky,

b) občanský průkaz zákonného zástupce,

c) rodný list dítěte,

d) doporučující posouzení příslušného školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa.

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

Potřebné formuláře jsou k dispozici na ředitelství příslušné školy.

12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Bez poplatků.

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

V souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, je ředitel školy povinen vydat rozhodnutí nejpozději do 30 dnů od zahájení řízení.

14. Kteří jsou další účastnící (dotčení) řešení životní situace

--- Neuvedeno ---

15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

--- Neuvedeno ---

16. Elektronická služba, kterou lze využít

--- Neuvedeno ---

17. Podle kterého právního předpisu se postupuje

- zákon č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů,
- zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů,
- vyhláška MŠMT č. 48/2005 Sb. o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky, ve znění pozdějších předpisů,
- vyhláška MŠMT č. 27/2016 Sb. o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů.

- obecně závazná vyhláška č. 26/20 „O školských obvodech spádových základních škol“

18. Jaké jsou související předpisy

--- Neuvedeno ---

19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují

V souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, se odvolání proti rozhodnutí ředitele doručuje Odboru školství Krajského úřadu Středočeského kraje prostřednictvím ředitele příslušné základní školy.

20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinnosti

-  v případě nepřihlášení dítěte k zápisu k povinné školní docházce či zanedbávání péče o povinnou školní docházku žáka ve smyslu § 182a zákona č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů – pokuta až do výše 5000,- Kč,
- v případě ohrožování výchovy dítěte ve smyslu § 201 odst. 1 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů - trest odnětí svobody až na dvě léta,

- v případě ohrožování výchovy dítěte ve smyslu § 201 odst. 3 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů - trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let,

- v případě neplnění povinností zákonného zástupce dítěte spojených s řádným plněním povinné školní docházky ve smyslu § 3 zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů - odebrání dávek pomoci v hmotné nouzi.

21. Nejčastější dotazy

--- Neuvedeno ---

22. Další informace

--- Neuvedeno ---

23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě

Webové stránky škol.

24. Související životní situace a návody, jak je řešit

--- Neuvedeno ---

25. Za správnost popisu odpovídá útvar

 oddělení školství Magistrátu města Kladna

26. Kontaktní osoba

Ing. Petr Smetana, č.t. 312 604 401,

e-mail: petr.smetana@mestokladno.cz

27. Popis je zpracován podle právního stavu ke dni

7. 7. 2020

 

28. Popis byl naposledy aktualizován

7. 7. 2020

 

29. Datum konce platnosti popisu

Nestanoveno.

30. Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace

--- Neuvedeno ---

Vaše žádost se zakládá, prosím vyčkejte...